وقتی روان درمانی کار نمی کند – چرا چنین میشود و چه باید کرد…

 1. خانه
 2. /
 3. دسته‌بندی نشده
 4. /
 5. وقتی روان درمانی کار نمی کند – چرا چنین میشود و چه باید کرد…
بدون دیدگاه
دسته بندی: دسته‌بندی نشده

وقت هایی که رواندرمانی یا تراپی کار نمی کند – علت اینکه چرا چنین میشود و جواب آنکه چه باید کرد…

رواندرمان یا تراپی ابزاری برای تغییر در زندگی است اما در نظر داشته باشید که یک عصای جادویی یا یک علم کامل و دقیق مانند فیزیک مکانیک نیست. مانند هر چیز دیگری خصوصا در حوزه های مرتبط با انسان و پیچیدگیهایش، درمان هم گاهی اوقات ممکن است اشتباه داشته باشد یا جلو نرود. شاید شما هم در زمانی در زندگیتان چنین درمانی را تجربه کرده باشید و اکنون سرخورده و ناامید این متن را میخوانید. پس بیایید ببینیم وقتی روان درمانی جواب نمی دهد، واقعاً ماجرا چیست؟ و بعد آن بفهمیم که چه کاری می توانید انجام دهید؟

وقتی رواندرمانی یا تراپی جواب نمی دهد ، مشکل چیست؟

هنگامی که صحبت از روان درمانی به میان می آید ، تعدادی از مواد باید در نظر گرفته شود.در این فراید ، شما هستید ، درمانگرتان ، رابطه بین شما دو نفر ، رویکرد و متد درمانی تان ، مسائل مختلف شما ،  طول و نظم و حتی قالب جلسات میان شما ( رواندرمانی آنلاین ، حضوری، ترکیبی).

بنابراین فهم دقیق اینکه مشکل از کجاست مساله مهم و پر چالشی است.اما بیایید به چند فرضیه نگاه کنیم و آن را در مورد خودتان و تجربه ناکاملی که داشتید بررسی کنید. این ها کمک میکند که علت یابی درستی انجام بدهید و خودتان را به خاطر یک یا چند جلسه بد ، از تراپی یا رواندرمانی که تجربه عمیق و بسیار موثری است برای سالهای طولانی محروم نکنید.

 1. ممکن است که شما در حال تجربه نوع یا رویکردی از درمان بودید که با شخصیت شما سازگار نبوده است.

در روانشناسی رویکردهای بسیار مختلفی برای درمان وجود دارد. هر درمانگری بسته به فرهنگ عمومی جامعه اش و توانایی شخصی و … یک یا چند رویکرد را یاد گرفته و با آنها کار میکند. این به این معنا است که بهترین رویکرد درمانی یا بهترین نوع رواندرمانی وجود ندارد بلکه شخصیت شما و نوع مشکلتان میتواند روی انتخاب رویکرد مناسب اثرات زیاد داشته باشد.در واقع شخصیت شما می‌تواند روی بهترین روش درمانی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اگر شخصیت شما پیچیده باشد ممکن است رفتار درمانی را خیلی نامناسب ارزیابی کنید و دوست نداشته باشید.

 1. مشکلات شما با درمانی که انجام می دادید مناسبت نداشته است.

وقتی ناپایداری در روان آن هم  به دلیل ترومایی در گذشته دارید یا به عبارتی PTSD  شده اید هر درمانی مناسب شما نیست. مثلا رویکرد درمانی که فوراً به صحبت در مورد گذشته شما می پردازد ، یا بسیار طولانی است می تواند شما را دائماً تحریک و در انتها ناامید کند. به عبارت دیگر اگر دچار اختلالات عاطفی و تکانشگری ناشی از تروما هستید، ایده خوب ان است که ابتدا درمانی را انجام دهید که به شما کمک می‌کند تثبیت شوید و پاسخ استرس را در خود را کنترل کنید.

 1. شما با درمانگر خود باز و صادق نبودید.

بسیاری از ما که به درمان مراجعه می کنیم ، تنها هستیم و شاید هرگز نتوانسته ایم با کسی ارتباط سالمی داشته باشیم. صحبت با درمانگر می تواند اولین باری باشد که ما احساس می کنیم دیده میشویم و مورد قدردانی قرار می گیریم. گاها ما برای جلب توجه مثبت بیشتر ، یا همدردی بیشتر چیزهایی مهم را از درمانگر خود پنهان می کنیم . یا در مواردی دیگر بدون اینکه دلیلی پیدا کنیم یا برای آنکه خنگ دیده نشویم آنچه را که فکر می کنیم می خواهند بشنوند به آنها بیان می کنیم.

و میدانیم که اگر ما به آنها دروغ بگوییم، درمانگر یا تراپیست آنلاین یا حضوری نمی تواند به عیب یابی افکار و رفتارهای ما کمک کند. پس اگر واقعاً و هر زمان احساس کردید که خیلی دور شده اید و نمی‌توانید با درمانگر فعلی خود صادق باشید در وهله اول سعی کنید این مساله را با خود او درمیان بگذارید و همین را ریشه یابی کنید و اگر نتوانستید تصمیم جدیدی بگیرید چون که به یک درمانگر جدید نیاز دارید.

انگاه در همان جلسه اول با درمانگر بعدی ، اعتراف کنید که تلاش می کنید تا آنطور که می خواهید صادق باشید با سختی و بلافاصله موضوع اصلی را روی میز بگذارید و از آنجا بروید تا جلسه بعدی.

 1. درمان را به اندازه کافی طولانی نمی کنید یا به درستی به این فرآیند متعهد نمی شوید.

بدانید و اگاه باشید که روان درمانی نتایج فوری ارائه نمی دهد و مسیری آسان نیست. این فرآیند نیازمند تعهد و پیگیری است. اگر مدام از یک درمانگر به درمانگر دیگری بپرید، شما هرگز نتایج خوب را نخواهید دید و اگر در جلسات درمان حاضر می شوید ولی دلتان جای دیگری هست و در لحظه حال نیستید و به این روند اهمیت نمی دهید به احتمال زیاد وقت خود را تلف می کنید. درمان بهتر است مانند یک سفر دیده شود، نه یک مقصد. و شما باید متعهد شوید که در آن سفر باشید.

 1. درمان جواب نمی دهد زیرا شما به درمانگرتان اعتماد خوبی ندارید.

درمان مانند قرار ملاقات است . ممکن است چندین بار تلاش کنید تا آن «کلیک» را دریافت کنید و بفهمید که این آدم به درد شما میخورد .بدانید که بار اول ممکن است جواب ندهد.( مانند قرار ملاقات، ممکن است چند جلسه طول بکشد تا مطمئن شوید که بدرد تان میخورد یا نه ، پس، خیلی عجله نکنید) و انتظار نداشته باشید که بلافاصله یک درمانگر را دوست داشته باشید و به او اعتماد کنید.این یک رابطه حرفه ای است نه دوستی.

اکثر افرادی که به درمان مراجعه می کنند، مشکلات اعتماد دارند ، که با دیدن یک رواندرمانگر به طرز جادویی تغییر نخواهد کرد. پس به دنبال کسی باشید که به او احترام می گذارید و احساس می کنید که می توانید به مرور زمان به او اعتماد کنید و در کنارش احساس راحتی کنید.

 1. مسائلی در مرزگذاری بین شما و درمانگرتان وجود دارد.

باز هم باید بگوییم که رابطه درمانی یک رابطه حرفه ای است . یک درمانگر خوب باید مرزهای کاری و حرفه ای مشخصی با شما داشته باشد و زندگی شخصی خود را به اتاق درمان نیاورد یا خارج از اتاق درمان به دنبال تماس با شما نباشد. اما در مورد شما، اگر نمی‌توانید فکر نکنید که درمانگر شما یک دوست است، یا اینکه عاشق او هستید؟نگران نشوید و در مورد همین احساس با درمانگر خود صحبت کنید.

” انتقال ” به این معنی است که ما احساسات نسبت به افراد دیگر در گذشته یا حال خود را به درمانگر خود منتقل می کنیم و صحبت در مورد آن می تواند به پیشرفت هایی منجر شود.

 1. مشکل یا اختلال شخصیت مقاوم به درمان دارید که نیاز به یک نوع درمانی تخصصی دارد.

برخی از ما تروما عمیقاً ریشه‌دار یا آنچه که به طرز وحشتناکی « اختلال شخصیت » نامیده می‌شود، داریم. یک راه بهتر برای بیان آن «تفاوت های شخصیتی» است. تفکر و واکنش های احساسی ما می تواند بسیار متفاوت یا افراطی تر باشد. بنابراین ما می‌توانیم به درمان تخصصی نیاز داشته باشیم که مناسب ما باشد و ظرفی امن و قوی برای رشد ما ایجاد کند.

رواندرمانی های خاص و نیز کمک گرفتن از دارو به صورت همزمان میتواند نتایج را بسیار بهبود ببخشد و امید را در دل ما زنده کند.

 1. انتظارات شما غیر واقعی است.

گاهی اوقات، درمان موثر است. فقط آنطور که ما می خواهیم کار نمی کند. ما می خواهیم “کامل” باشیم یا ناگهان به سوپر من تبدیل شویم و زندگی تماما خوب و خوش شود. مقالات علمی در حوزه درمان در اینجا می تواند تا حدی پاسخگو باشد. برای مثال، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که متون مربوط به تأثیر درمانی افسردگی گاهی اوقات نتایج را اغراق می‌کند.  یک درمانگر خوب در مورد نتایجی که می توانید انتظار داشته باشید با شما صادق است. و همچنین به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که چگونه اوضاع در حال بهبود است و کجا خود را با ایده آل های غیر واقعی مقایسه می کنید .

و البته اینکه ….

 1. درمانگر شما درمانگر خوبی نبوده است.

همه درمانگران یکسان خلق نشده اند. مانند هر حرفه ای، تعدادی انسان غیرمتعهد یا کارنابلد نیز وجود دارند، کسانی که به دلایل اشتباه در این حوزه کار می کنند. بسیار مهم است که به خودتان آموزش دهید که در یک درمانگر به دنبال چه چیزی بگردید، و اگر درمانگری از مرزهای حرفه‌ای عبور می‌کند، از حقوق خود دفاع کنید.

و

در پایان امیدوارم که تجربات ناگوار روان درمانی باعث نشود که از این سرویس خاص و لذیذ و موثر استفاده نکنید و سالها رنج را بر دوش بکشید. و این را بدانید که پیدا کردن یک درمانگر خوب مسیری گاها طولانی و پر هزینه است ولی وقتی به نتیجه برسد ارزش آن را خواهد داشت.

من ، مصطفی نجم آبادی رواندرمانگر و تراپیست به صورت حضوری در شهر تهران و به صورت آنلاین برای فارسی زبان های مقیم در کشور های مختلف دنیا در حال ارائه خدمات روان درمان هستم و برای بهبود کیفیت زندگی و داشتن یک تجربه موفق از درمان تلاش میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید