مصاحبه شغلی و هوش هیجانی دکتر نجم آبادی
بدون دیدگاه
دسته بندی: دسته‌بندی نشده

هوش هیحانی یا هوش عاطفی در مصاحبه های استخدامی شرکت ها و سازمان ها چه کاربردی دارد؟

استفاده از تست هوش هیجانی در مصاحبه استخدامی برای شناسایی و ارزیابی مهارت های هوش هیجانی کارجویان، در دهه ۱۹۹۰ میلادی آغاز شد. این تست ها در آمریکا و اروپا بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و با گسترش آن به سایر مناطق جهان، تبدیل به یکی از مهمترین و محبوبترین روش‌های ارزیابی هوش هیجانی در مصاحبه‌های استخدامی شده است.

تاریخچه تست های هوش هیجانی در مصاحبه استخدامی به سال های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ برمی‌گردد که مفاهیم هوش هیجانی و اهمیت آن در موفقیت شغلی توسط روانشناسانی مانند پیتر سالووی، جان مایر و دیوید کاروسو در دهه ۱۹۹۰ به مرور مطرح شد. در اوایل دهه ۲۰۰۰ شرکت های فناوری اطلاعات مانند گوگل و مایکروسافت با استفاده از تست های هوش هیجانی به صورت جدی به این مفهوم پرداختند و تلاش کردند تا با استفاده از آن، کارمندان ماهر و با استعداد را جذب کنند. امروزه تست های هوش هیجانی برای استخدام در شرکت های بزرگ و استارتاپ های فناوری به طور گسترده ای استفاده می شوند.

حتی در شرکت های مالی هم از تست هوش هیجانی برای مصاحبه استخدامی استفاده می‌شود. به دلیل ماهیت کاری شرکت های مالی و نیاز به تصمیم‌گیری در شرایط تنش و فشار، همکاران این شرکت ها باید توانایی مدیریت هوش هیجانی خود را داشته باشند. در نتیجه، تست هوش هیجانی می‌تواند به شرکت های مالی در جذب و استخدام کارمندان با توانمندی های مدیریتی و هوش هیجانی قوی کمک کند.

شرکت‌های بزرگ در فرآیند استخدام خود، به دنبال جستجوی افراد با توانایی‌های لازم برای موفقیت در محیط کاری خود هستند. در این راستا، تست های هوش هیجانی به عنوان ابزاری برای سنجش توانایی افراد در ارتباط با همکاران، مدیریت خود و دیگران، انعطاف پذیری، ارتباطات موثر و مهارت های حل مسئله و تصمیم گیری استفاده می‌شود.

هوش هیجانی در شرکت های بین المللی

تست هوش هیجانی در برخی شرکت ها و سازمان ها به عنوان یکی از ابزارهای انتخاب و استخدام استفاده می شود. برای مثال، برخی شرکت های فناوری مانند گوگل و اینتل از تست های هوش هیجانی در فرآیند انتخاب و استخدام کارمندان خود استفاده می کنند. هدف از استفاده از تست هوش هیجانی، شناسایی کارمندانی است که توانایی های هوش هیجانی بالاتری دارند و در نتیجه می توانند در کارهای گروهی، مدیریت خود و همکاران خود بهتر عمل کنند. در مصاحبه های استخدامی در شرکت های بزرگ مانند گوگل و مایکروسافت، علاوه بر تست های هوش هیجانی معروف مانند EQ-i 2.0 و MSCEIT، از تست هایی مانند Situational Judgement Tests (SJT)، Behavioral Event Interviews (BEI)، و Cognitive Ability Tests نیز استفاده می‌شود تا بهترین افراد را در جذب کارکنان پیدا کنند. این تست ها به کمک روش‌های علمی و آماری معتبر و با معیار‌های دقیق، توانایی های هوش هیجانی افراد را ارزیابی می‌کنند و در فرآیند استخدام و انتخاب نیروی انسانی شرکت‌ها بسیار مؤثر هستند.

مصاحبه شغلی و هوش هیجانی دکتر نجم آبادی
مصاحبه شغلی و استخدامی و سوالات و موفقیت

در شرکت ها و موسسات ایرانی نیز سنجش هوش هیجانی مهم و موثر است . برخی شرکت های پیشرو از تست های استاندارد هوش هیجانی بهره میبرند ولی شرکت های دیگر نیز به کمک مدیران تحصیلکرده و با تجربه که استخدام کارمندان جدید با مصاحبه های حضوری با ایشان انجام میگیرد به صورت غیر مستقیمی همین هوش هیجانی را بررسی میکنند.

در مصاحبه شغلی برای استخدام از من چه میپرسند؟

پس اگر به دنبال شغل و استخدام و قرارداد بستن با شرکت ها و سازمان ها هستید و مصاحبه کاری پیش رو دارید حتما به بهبود هوش هیجانی خود بیاندیشید و برای آن برنامه ریزی کنید.

در همین وب سایت میتوانید مطالبی دیگری پیرامون هوش هیجانی مطالعه کنید و همچنین با کمک آموختن مطالب جدید و یا داشتن جلسات تراپی هوش هیجانی یا هوش عاطفی خود را به سرعت بالا ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید